Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská

15.09.2017
vysoke-tatry-velicka-a-bielovodska

Dve z ikonických tatranských dolín, podávajúce si ruky cez chrbát pohoria na Poľskom hrebeni, pod najsamvyšším bodom Karpát... Dve rezervácie, oplatí sa rezervovať si na ne celý deň, aj keď časy na smerovníkoch presviedčajú, že dlhšie ako šichta vo fabrike to trvať nebude. Jeden tip na nádhernú prechádzku, keď sa treba dostať z juhu Tatier na sever. Alebo keď sa len chce...

 

 

Jedna z juhu kratšia, priamejšia, bez postranných úmyslov visutými výbežkami bočných dolín, schodovitá, s profilom písmena U, ktorý tu zanechal posledný ľadosplaz. Národom najprísnejšie rezervovaná, napriek tomu mierne pošramotená kľukatou sivou jazvou s betónovým vredom na konci... Ale aj divoko pralesovitá v dolnej, pestro kvetnicová v strednej a ostro balvanovitá v hornej časti.

 

 

Jej severná dvojička je o kus dlhšia a dlhšie biela, členitejšia do strán, do hĺbok aj do rozhľadov, primkýnajúca sa k štátotvornej čiare. Takisto vzácna a tiež anektovaná samoľúbosťou kráľa tvorstva, ktorý si zmyslel na dočasnú a prirodzenú sivotu šíkov lykožrúta zaútočiť motorovými zubami drevožrúta.

 

Tatry každý pozná a hádam každý tam už bol. A kto nebol, nájde si... Tak škoda ďalej plytvať slovami, vychutnajte si galériu, lebo som mal krásny deň – augustový, predšelmovský. A škoda by bolo nepodeliť sa aspoň takto, vizuálne.

 

Rišo Pouš

 

 

Fotky Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská

Diskusia

RE: Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská
Jano 16.09.2017
Riso, ako vzdy si trafil do cierneho, nejako mas na to nos dalej tak, aby sme mali s toho radost. Vidime sa o tyzden. Jano

RE: Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská
Mirko 17.09.2017
Riso, opat nadherne fotky a krasne opisane! Slovensko ma nadhernu prirodu! Len je treba chodit s otvorenymi ocami a srdcom ako Ty. P.S: Vrchol na fotke s hadankou nie je Pusta veza?

RE: Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská
Čendo. 17.09.2017
Všetko už povedali ostatní prispievatelia. Ďakujeme. :-)

RE: Vysoké Tatry: Velická a Bielovodská
Ripo 18.09.2017
Budem sa opakovat: ked je dobre pocasie a pekna krajinka, da sa pekna fotka spravit z hocicoho nie? A ta hadanka, to netusim co moze byt, preto som sa pytal, ci nejaky "promovany Tatranec" sa neozve. Mozno Tazka veza?

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri