Horúco pod zimnou K2

24.12.2020
horuco-pod-zimnou-k2

K2 je posledná osemtisícovka, na ktorú ešte nikto nevystúpil v zimnom období. V súčasnosti asi nie je väčšia výzva na tomto poli najväčšieho extrému, akému sa ľudia venujú... Nie, že by sa o to nikto nepokúšal - naposledy silná poľská expedícia aj s Denisom Urubkom. Neúspešne. Nie je to tak dávno, čo sa zvádzali tuhé boje o to, kto bude prvý v zime na Nanga Parbate. Po niekoľkoročnom obliehaní najlepšími súčasnými himalájistami sa to nakoniec podarilo trojke Simone Moro, Alex Txikon, Ali Sadpara. O zimný Nanga Parbat sa pokúšali aj ďalší. Za zmienku určite stojí pokus Tomeka Mackiewicza a Francúzky Elisabeth Revol, ktorý sa skončil jednou z najspektakulárnejších záchranných akcií poslendých rokov. Spod K2 vrtuľník dopravil aklimatizovaných Urubka a Bialeckého pod Nangu a tí nonstop záťahom vybehli asi 2000 v.m. a zachránili Alison život. Tomekovi už pomoci nebolo... Pri pokusoch na Nanga Parbate v zime rovnako ako v lete zmizli dalšie dve silné dvojky... Symbolický cintorín sa zaplnil.

Poďme ale do aktuálnej sezóny pod najťažšie dostupnú horu na svete. Postupne prichádzajú správy, kto všetko sa o ňu bude túto zimu pokúšať. Jedným z tímov bude aj šerpská expedícia. Nebude v nej chýbať Nirmal Purja, ktorý nedávno prekvapil scénu výstupom na všetky osemtisícovky v priebehu necelého roka. V tomto prípade sa šetriť kyslíkom a fixami isto nebude... Bola to možno aj táto správa, ktorá viedla k tomu, že dvojka Simone Moro a Alex Txikon to stočili na Manaslu. Je to práve Moro, ktorý drží rekord v počte zimných prvovýstupov na osemtisícovky. Tlačenica pod K2 mu ale isto nevyhovuje, a tak sa rozhodol tento cieľ vypustiť.

Pod K2 sa ale chystajú ďalšie zaujímavé mená a my si teraz špeciálne predstavíme dve z nich. Dve ženy. Áno, aj ženy sa tam chystajú. A začneme menom určite nie neznámym.

Tamara_Lunger

Tamara Lunger (1986):

Je častou expedičnou parťáčkou Simone Mora. Spolu napríklad vystúpili v zime na Pik Lenina. Absolvovali viacero ďalších expedícií bez osemtisícových vrcholových úspechov. Za zmienku však stojí jedna. Práve už spomínaný zimný prvovýstup na Nanga Parbat. Tamara bola štvrtou v partii. Pri záverečnom vrcholovom útoku sa otočila tesne pod vrcholom. Necítila sa dobre a rozhodla sa neohroziť celý tím. Zvyšní traja dosiahli vrchol, čo bol jeden z najočakávanejších výkonov posledných rokov. Všetkým štyrom sa podarilo bezpečne zostúpiť a za túto akciu dostala Tamara Lunger špeciálnu cenu fair play od talianskeho olympijského výboru.

Tamara pochádza z Južného Tirolska, je talianskou občiankou. Od roku 2014, keď sa jej ako druhej Talianke v histórii podarilo vystúpiť na K2 bez kyslíka, sa expedíciám venuje na profesionálnej úrovni. Jej životopis je však veľmi pestrý. V mladosti bola talianskou reprezentantkou v skialpinizme a má za sebou množstvo rôznych expedičných akcií s lyžami alebo bez nich. Pikoškou je napríklad aj víťazstvo v bežeckých etapových pretekoch dvojíc Trans alpine run. No a pri pikoškách nemôžem nespomenúť jej juniorský titul majsterky Talianska v hode diskom.

Takže Tamara už na K2 bola. Vie kam ide... Ešte žiadna žena nevystúpila na osmu v rámci zimného prvovýstupu. Zima je niečo iné ako leto. V celej histórii zimného himalájskeho horolezecta stáli na vrchole iba dve ženy: Švajčiarka Mariane Chapuisat vystúpila v roku 1993 na Cho Oyu a už spomínaná Elisabeth Revol na Nanga Parbat.

Najúspešnejšími zimnými lezcami v Himalájach sú historicky Poliaci. Pri poslednom poľskom zimnom prvovýstupe na Broad Peak v r. 2013 prišli pri zostupe o život dvaja členovia vrcholového tímu. Teraz sa pod K2 chystá aj jedna Poľka.

Magda_Gorzkowska

Magda Gorzkowska (1992):

Keď prednedávnom ohlásila táto mladá športovkyňa (28 r.) svoju účasť na expedícii, spustilo to v poľských kruhoch šum aj vlnu nevôle. Bývalá ľahkoatletická reprezentantka Poľska na 400 m ešte pred štyrmi rokmi získala s kolegyňami pre Poľsko striebro v štafete 4x400 m na halových MS v Portlande. Potom ale nasledovala rýchla premena: Najprv Everest s kyslíkom, o rok nato Makalu, tentoraz už bez kyslíku, a neskôr pridala ešte vrchol Manaslu, rovnako bez kyslíku. 

V Poľsku sa himalájske horolezectvo teší oveľa väčšej pozornosti ako u nás, a tak je jasné, že mladá Poľka bude pod drobnohľadom. Obzvlášť preto, že pod zimnou K2 pôsobila len nedávno poľská národná expedícia s výberom toho najlepšieho čo doma majú...

V každom prípade sa fanúšikovia himalájskeho horolezectva majú na čo tešiť. V Poľsku už teraz prebieha búrlivá debata. Nielen kvôli Magde, ale napríklad aj kvôli šerpskej expedícii... Ako povedal Piotr Tomala: "Zdolanie tejto poslednej veľkej zimnej výzvy s pomocou kyslíku by bolo to najhoršie, čo by sa mohlo stať!"

Takže: pod K2 bude túto zimu určite horúco!

A ja len na záver dodám, že v novodobej histórii slovenského štátu Slovenka na osemtisícovke ešte nebola a aj o pokuse viem len jednom.

 

podľa zdrojov z internetu spracoval Martin Bartoň 

 

 

 

 

Fotky Horúco pod zimnou K2

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri